Svensk VPN

Start › Vår metod

Vår metod

Här förklarar vi hur vi ställer VPN-tjänsterna i ordning och hur du läser poängen som finns på sajten.

Av redaktionen på Svensk VPN ·

De sex kriterierna och deras vikt

KriteriumViktBeräkning
Säkerhet och integritet25 %Senaste oberoende no-logs-granskning: 2025–2026 = 10, 2024 = 9, 2023 = 8, 2022 = 7, äldre = 6, +0,5 vid tre eller fler granskningar (högst 10). Integritetsgranskning 7–8, enbart säkerhetsgranskning 7, no-logs prövad i domstol 5, ingen granskning 3. Jurisdiktion i Five Eyes (USA, Kanada, Storbritannien, Australien, Nya Zeeland) −1.
Streaming20 %Netflix US, Disney+ och BBC iPlayer: 3,33 poäng för varje tjänst som fungerar enligt oberoende testare.
Hastighet15 %Genomsnittlig fartförlust på en nära och en långt bort liggande server: 5 % = 10, −0,25 per procentenhet över, lägst 1; utan jämförbart värde = 5.
Servernätverk15 %Antal länder med servrar delat med 15, högst 10 (150 länder = 10).
Pris15 %Månadspris på den längsta planen upp till 24 månader: 1,50 € = 10, −2 per euro över, lägst 1.
Användarvänlighet10 %Samtidiga enheter: 10 eller fler = 10, 7 = 8, 5 = 6, 1 = 3. Pengarna tillbaka under 30 dagar −1, under 14 dagar −2. Gratisplan +0,5. Ingen webbplats på svenska −1,5.

Vikterna blir tillsammans 100 %. Det viktade snittet av de sex betygen (1–10) räknas om till sajtens skala från 7,0 till 9,8: 7 + (snitt − 1) × 2,8 ÷ 9, med en decimal. Det är samma poäng som står i rutorna och i texterna. Vid lika poäng avgör de orundade decimalerna.

Varifrån uppgifterna kommer

Priser, enheter, pengarna tillbaka-dagar och gratisplaner kommer från tjänsternas egna prissidor. Priserna lästes i euro eller dollar och är omräknade till kronor med ECB:s kurs den 23 oktober 2026 (1 € = 11,1310 kr; sidor som bara visar dollar är omräknade med 1 € = 1,1193 USD). Granskningar, streaming och hastighet kommer från rapporter från granskarna och från oberoende testare som nämns vid namn på varje tjänsts sida. Alla uppgifter gäller oktober 2026.

Poängtabellen

#VPNSäkerhetStreamingFartServerPrisAnvändarvänlighetPoäng
1NordVPN10,010,09,010,06,010,09,6
2IPVanish9,010,09,27,59,110,09,5
3ExpressVPN10,010,09,17,57,010,09,5
4Proton VPN10,010,07,89,96,010,09,5
5Surfshark10,010,08,66,78,08,59,4
6CyberGhost10,010,08,26,78,68,09,4
7hide.me9,010,09,13,88,010,09,3
8Private Internet Access9,56,79,07,56,010,09,2
9Norton VPN7,010,08,56,99,73,09,1
10FastestVPN8,06,79,02,610,010,09,0
11TunnelBear6,010,09,23,17,09,09,0
12Hotspot Shield6,06,710,05,38,78,59,0
13PrivadoVPN3,010,08,42,910,09,08,8
14PureVPN8,03,36,54,39,310,08,8
15PrivateVPN3,06,78,54,18,810,08,6
16VyprVPN5,03,39,24,77,88,58,6
17Bitdefender VPN3,03,310,06,77,210,08,6
18Windscribe2,010,09,14,62,77,08,5
19Avast Premium VPN3,03,39,54,94,510,08,3
20IVPN6,03,38,92,74,14,58,2
21HMA VPN6,03,35,04,35,06,08,2
22Ivacy3,03,31,04,79,48,58,1
23Mullvad7,00,08,63,33,05,08,1
24TorGuard4,00,08,83,34,14,58,0
25AirVPN3,00,06,81,58,74,57,9
26OVPN4,03,35,01,33,04,07,8
27F-Secure VPN3,03,33,81,35,53,07,7
28Shellfire VPN3,03,31,02,76,32,57,7
29Goose VPN3,03,31,01,53,08,57,7

Förstaplatsen

Ingen tjänst kan köpa sig en placering. Förstaplatsen går till tjänsten med högst poäng; ändras uppgifterna ändras också listan.